Haberci71.com -  Kırıkkale Haberleri
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
DELİCE de SÖZLEŞMELİ OLARAK ASPİR YETİŞTİRİLECEK

DELİCE de SÖZLEŞMELİ OLARAK ASPİR YETİŞTİRİLECEK

Tarih 19 Şubat 2013, 08:50 Editör EDİTÖRDEN

DELİCE de SÖZLEŞMELİ OLARAK ASPİR YETİŞTİRİLECEK

DELİCE de SÖZLEŞMELİ OLARAK ASPİR YETİŞTİRİLECEK

 

 

Aspir; Türkiye’nin bitkisel yağ ve karma yem sektörleri için potansiyel hammadde kaynağı olması, alternatif alanlarda yetiştirilebilmesi, münavebeye girebilmesi, nadas alanlarını değerlendirmesi ve bu özelliklerinden dolayı hububat alanlarını daraltma ve gıda güvencesini tehdit etme gibi konularda önemli bir risk oluşturmaması gibi sebeplerden dolayı çok önemli bir yağlı tohum bitkisidir.

 

Delice İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve sözleşmeli üretim yapmak isteyen şirketin konu uzmanları tarafından ilçede münavebe sisteminin yaygınlaştırılması amacıyla alternatif ürün olarak aspir yetiştiriciliğinin yapılması için tarla tespiti yapıldı.

 

Tarla tespitine İlçe Müdür Vekili Levent BÜYÜKKARAKUŞ, TAR-GEL projesi kapsamında görev yapan Ziraat Mühendisleri Çiğdem ARALIOĞLU, Derya DURSUN, Ercihan ÖZÇELİK, Hamza EDİZ, Şenol ERKOL ve Yunus VURAL,  şirketin Üretim Müdürü Nehir ÇELEBİ, Pazarlama Müdürü Veli ARSLAN, Trakya Bölgesi çiftçilerinden İrfan IRMAK, ilçe çiftçilerinden Ali İhsan GÖZÜTOK, Celal ÇALKAN ve Selami EVECAN katıldı.

 

Arazi tespiti sonucunda 1.500 dekarlık bir alanda sözleşmeli olarak aspir üretiminin yapılabileceği belirlendi ve tarla hazırlıklarına hemen başlanmasına karar verildi.

 

İlçe Müdürü Levent BÜYÜKKARAKUŞ  “nadas alanların değerlendirilmesi milli ekonomi açısından önem taşımaktadır. Aspirin alternatif ürün olması ve münavebe sisteminde kullanılması bu bitkinin en önemli özelliğidir. Bunun yanı sıra aspir yetiştiriciliği çiftçi ekonomisine oldukça iyi bir katkı sağlamaktadır. Çünkü mahsulün kilogramı 800-1200 krş arasında olmakta ve Bakanlığımızın kilogramına 40 krş destekleme yapmasıyla aspirin kilogram fiyatı 1,5 TL yi bulmaktadır. Ayrıca yapılacak sözleşme ile de üreticilerimizin pazar sorunu yaşamayacakları bizleri sevindirmiştir. İlçemize gelip bu konuda üreticilerimizi bilgilendiren ve alım garantisi veren şirket yetkililerine ve yeniliğe açık üreticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber 2381 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Delice

Çongar Köyünde Pilav Şenliği

Çongar Köyünde Pilav Şenliği Çongar Köyünde Pilav Şenliği

Delice de Bilinçli Gübre Kullanımı Konulu Toplantı

Delice de  Bilinçli Gübre Kullanımı  Konulu Toplantı Delice de Bilinçli Gübre Kullanımı Konulu Toplantı Düzenlendi.
MECBUR(MUY)UZ24 Temmuz 2019

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAMLAR 


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi